سلام به وبلاگ هادی عارف مقدم خوش آمدید

HADI*AREF*MOGHADAM

آلوورا نام گياهي است از راسته مارچوبه اي ها (Asparagales)، تيره سريشيان (Asphodelaceae) اين گياه بومي آفريقاي شمالي است. صبر زرد بي ساقه است البته برخي از آنها داراي ساقه اي بسيار كوتاه هستند.

 اين گياه 80 تا 100 سانتي متر رشد مي كند و از طريق پاجوش تكثير مي شود.

برگهاي آن نيزه اي كلفت و گوشتي بالبه هاي دانه دار است و رنگ آن سبز خاكستري مي باشد. گلهاي آن بر روي
سنبله اي مي رويد كه گاه تا 90 سانتي متر درازا دارد.

هر كدام از گلهاي آن آويخته است و داراي لوله اي 3-2 سانتي متري مي باشد. صبر زرد را از ديرباز در مناطق خشك- گرمسيري و نيمه گرمسيري جهان، هم به عنوان گياه زينتي و هم گياه درماني كشت مي كنند.

مصارف عمومي آلوئه ورا غالبا در تهيه كرمهاي موضعي است و در حفظ رطوبت پوست در پوستهاي خشك كمك كننده است. بعلاوه تركيبات آن در بهبود آثار سوختگي، اثرات ضد التهابي و كاهش اسكار ناشي از زخمها مفيد است.                                                                                                         

گیاه آلوورا گیاهی است که محدودیتهای آبی و خاکی و شرایط سخت اقلیمی را به راحتی تحمل می کند.
آلوورا به صورت ژل، پودر، کپسول، عصاره و برگ تازه مورد استفاده قرار می گیرد و در صنایع آرایشی، نوشابه سازی و دهها موارد دیگر استفاده گردیده و در بازار جهانی جایگاه مناسبی دارد.

قدرت جذب آلوورا 4 برابر سریعتر از آب می باشد.

این معجزه گر خواص ضد لک ، ضد جوش ، آگنه ، چروک ، گوشت اضافه و آفتاب سوختگی و ضد عفونی کننده دارد.

 

گياه دارويي الوورا در كاهش ريزش مو موثر است.

اين گياه در درمان التهاب هاي پوستي ناشي از تابش اشعه ايكس مفيد است .


پماد گرفته شده از الوورا خاصيت ضد ويروسي دارد و در درمان و ترميم سوختگي هاي پوستي درجه دو و سه كاربرد دارد.


اين گياه در قرن 16 از اسپانيا به آسيا آورده شد و امروزه از اين‌گياه در لوسيون ها, مواد آرايشي و شامپوها استفاده مي شود .قدمت استفاده از گياه دارويي الوورا در طب به 1500 سال پيش از ميلاد مسيح باز مي رسد .


جالینوس معتقد است از آنجا که آلوورا خون را از ناحیه سر به طرف پا  می راند  لذا از سکته های مغزی  جلو گیری کرده واز تیرگی چشم می کاهد .

جالب انجاست که از دیر باز تمدن های بزرگ جهان اعم از یونانی ، رومی ، چینی ونیز اقوام افریقائی ، مایایی  وسرخپوستان امریکائی آلوورا را گرامی  داشتند مسلمانان هنوز هم در بسیاری از  نقاط جهان در بازگشت از سفر حج ، برگهای آلوورا  را بر سر در خانه هایشان می آویزند .

ویژگی های آلوورا

 

نام آلوورا در لغت به معنای  ماده تلخ درخشان می باشد که از کلمه عربی آلوئه بر گرفته می باشد آلوورا در ایران به نام صبر زررد مشهور است آلوورا چنان خواص چشمگیر ومتعددی دارد که نامها والقاب زیادی از قبیل : گیاه درمانگر، گیاه سوختگی ، دکتر گلدنی ، گرز بهشتی  را به خود تخصیص داده است .

 

آلوورا از خانواده زنبق می باشد این گیاه با ظاهری شبیه کاکتوس ، گیاهی دائمی ، گوشتی وآبدار است که با برگهای پهن تیغ دار حداکثر دو متر ارتفاع دارد با جدا سازی تیغ هایی که در لبه برگها قراردارند مایع غلیظ وژله مانندی ترشح می شود که تمام خواص   گیاه در آن نهفته است .

 

ژل آلوورا شامل بیش از 75 ماده مقوی از لحاظ غذایی ، 200 ترکیب فعال شامل 20 ماده معدنی  ، 18 آمینو اسید و12 ویتامین می باشد .

 

گسترش جغرافیائی آلوورا

 

در قرن 17  این گیاه از طریق  جزایر هند غربی به اروپا  آورده شد در حال حاضر بیش از 240 نمونه مختلف آلوورا وجود دراد که بطور عمده در مناطق  خشک افریقا ، اروپا ، وامریکا رشد می کند  در بین  بیش از 240 گونه آلوورا چهار نمونه آلوورا تشخیص داده شده است که دارای ارزش غذایی می باشند ودر راس آنها ALOE BARBADENSIS MILLER  قرار گرفته است .

 

آلوورا در ایران

 

این گیاه در ایران باستان در استان هرمزگان بویژه در بندر لنگه ،بندر سیریک ، ارتفاعات بشاگرد ، قشم  ودر بوشهر وسیستان وبلوچستان می روید .

اگر چه آلوورا هزاران سال است که نقش مهمی را در پزشکی سنتی ایفا می کند اما از کشف خواص بی همتای آن توسط طب مدرن امروزی زمان زیادی نمی گذرد .

 

طب سنتی وخصوصیات آلوورا

 

آلوورا اگر بطور مستقیم بروی پوست قرار گیرد تاثیر شگرفی در درمان  زخمها ، بریدگیها ، خارش پوستی ، التهابات پوستی ، اگزما وگزیدگی های سمی وسوختگی های ناشی از تشعشعات اشعه X دارد .

 

استفاده از این گیاه سبب سرعت در بهبودی زخمها ، جلوگیری از عفونت وهمچنین جلو گیری از بجا ماندن  آثار زخم وگوشتهای اضافی  می گردد .

 

عصاره  این گیاه برای حفاظت پوست وموی سر موثر بوده وباعث حالت دادن موودرخشندگی آن می  شود .

بخور این گیاه تسکین دهنده درد سینوزیت می باشد واستنشاق بخار آبی که برگ آلوورا در آن ریخته شده باشد برای شخص مبتلا به آسم مفید است .

 

چکانیدن چند قطره از شیرابه گیاه ، موجب تسکین فوری گوش درد می شود وبرای تسکین درد چشم نیز مفید می باشد .

 

طب مدرن وخصوصیات آلوورا

 

اغلب مردم با این گیاه به عنوان یکی از مواد سازنده محصولات آرایشی  مثل ضد آفتاب ها ، مرطوب کننده ها وکرمهای سوختگی آشنا هستند . به عنوان مثال تولید کنندگان شامپو اعتقاد براین امر دارند که اسیدیته معادل 5/4 این گیاه آن را برای ساخت انواع شامپو و نرم کننده ها ایده ال نموده است  .امروزه حضور روز افزون آلوورا در محصولات متعدد و متنوعی مشاهده  می شود هم اکنون متخصصین تغذیه نیز مصارف خوراکی گیاه یاد شده را به اندازه مصارف خارجی آن مفید ومتعدد می دانند و آن را به اشکال مختلف از جمله عصاره ژل ، کپسول ، پودر و آبمیوه  عرضه می کنند .

 

به 10 دلیل عمده باید نوشیدنی آلوورا را نوشید .

 

1 – آمینو اسیدها ، اجزا وقالب های ساختار بدن ما  می باشند . هشت امنیو اسید ضروری وجوددارد که در بدن ما ساخته نمی شود که در  اجزا گیاه الورا کشف شده است .  نوشیدن مداوم ومنظم آلوورا  به شما اجازه  می دهد بواسطه تامین طبیعی امینو اسیدهای ضروری بدن ، سلامتی بدن خودرا حفظ  نمائید .

تجزیه ترکیبات آلوورا نشان می دهد که در بین گیاهان شناخته شده توسط بشر ، آلوورا تنها گیاهی است که امینو اسیدهای مشابه وضروری بدن را می سازد .  

  

2 -   آلوورا بدون هیچگونه عارضه ای از عصبانیت والتهاب جلو گیری می نماید ، همچنین سبب تحرک ماهیچه ها وصحت کارکرد مفاصل می شود .

 

3 – ویتامین  های موجود در آلوورا A ، B1 ،B2 ، B6 ،B12 ،C ، E و فولیک اسید ونیاسین می باشد . بدن انسان نمی تواند بعضی از این ویتامین ها را ذخیره  نماید. ، بنا براین  بهترین راه تامین  ویتامین های فوق نوشیدن میزان مناسبی از آلوورا ی یام یام می باشد .

 

4 – مواد معدنی که در آلوورا یافت  می شود شامل کلسیم ، سدیم ، آهن  ، پتاسیم ، کروم ، منگنز ، مس و روی می باشد .  یک راه طبیعی وسالم برای تامین نیازهای بدن  می باشد .

 

5 – هر 21 الی 28 روز پوست جدید جایگزین پوست قدیمی می شود نوشیدنی آلوورای یام یام می تواند منبعی غنی از مواد سازنده را به شما ارائه کند که همواره پوستی سالم  وشاداب داشته باشید  وبا اثرات پیری پوست مقابله کنید .

 

6 – استفاده مداوم نوشیدنی آلوورای یام یام سبب کمک  به بهبود تنظیم دستگاه  گوارش می شود. بااستفاده مداوم نوشیدنی آلوورا احساس تندرستی وسلامتی به شما دست می دهد وسطح انرژی بدن افزایش  می یابد وبه شما کمک می کند تا وزن بدن مناسب ومتعادل  گردد .

 

7 – آلوورا بطور طبیعی مقاومت بدن را افزایش می دهد . نظر به اینکه سیستم ایمنی بدن همانند ساعت کارمی کند تا از بدن محافظت نماید از این رو نوشیدن مداوم آلوورای  یام یام سبب می گردد بطور طبیعی مصونیت ومقاومت بدن بطور چشمیگر افزایش یابد .

 

8 – آلوورا دارای قابلیت طبیعی دفع سموم  می باشد ، نوشیدن مداوم آلوورای یام یام می تواند حرکت موجی روده را بهبود بخشیده وجذب پروتئین را افزایش  دهد وهمزمان میزان  باکتریهایی را که سبب تخمیر می شوند کاهش دهد . آلوورا همچنین سبب  کاهش  سوزش قلب ، معده دیگر ناراحتی های گواراشی می شود .

 

9 – آلوورا الیتام بخش سوختگی ها ، بریدگیها ، پارگیها ، خراشها وسوزش خفیف پوست می باشد .

 

10 – نوشیدنی آلوورای یام یام متضمن سلامتی دهان ولثه می باشد .

 

فقط فکر کنید با استفاده فقط 60 الی 120 گرم نوشیدنی آلوورا در روز می توانید تغییرات را در خود مشاهده کنید .

 

 

 

 

فوايد گياه آلوورا (صبر زرد ) بر پوست :

 

1- مفيد براي پوستهاي خشك
2- كمك در بهبود سوختگي، گزش حشرات، تاولها و واكنشهاي حساسيتي
3- كمك به حفظ سلامت پوست
4- كمك به حفظ قوام پوست
5- روغن آلوئه ورا مي تواند پوست خشك را براق و درخشنده كند
6- كمك به درمان اگزما، سوختگي، پسوريازيس، التهابهاي پوستي و زخمها
7- كاربرد عالي در حفظ رطوبت پوست و افزايش خاصيت انعطاف پذيري با اكسيژن رساني به سلولهاي كه باعث افزايش استحكام و قدرت بافت سازي مي شود.
8- عصاره آن در محصولات آرايشي به عنوان كرمهاي ضد چروك، ماسكهاي پوستي، رژلب استفاده مي شود.
9- كمك به جلوگيري از پيري پوست
10- كمك به برطرف كردن لكهاي تيره پوست و كاهش پيگمانهاي پوستي
اين گياه در ساخت ژل- كرم، نوشيدني، كپسول، محلول و عصاره است. آلوئه ورا شامل 75 ماده مغذي مثل ويتامين ها، شكر، كلسيم، سديم، نيتروژن، آمينواسيد، آنزيم، اسيد و مواد معدني است.

 

برخی از خواص دیگر آن :

برخی ازخواص اصلی آلوورا عبارتند از :
1 – ضد التهاب و ضد آلرژی
2 – مهار کننده درد
3 – اثر التیام بخش
4 – اثر کراتولیک
5 - اثر انتی بیوتیکی
6 – اثر تکثیر کننده سلولی
7 – انرژی دهنده
8 – اثر هضم کننده
9 – اثر سم زدایی
10 – تامین آب پوست
11 – پاک کننده طبیعی
12 – مقابله با تحریکات ( سوزش و خارش را از بین می برد . )
13 – آلوورا باربادنزیس هیچ اثر جانبی شناخته شده ای ندارد .

آلوورا در درمان زخم پا، ورم مفاصل، خارش سالک جلدی، امراض لثه ودهان، همروئید، طاسی ناحیه سر و و همچنین ترمیم جای سزارین موثر است.

برای درمان زخم معده، زخم های گوارشی، کم خونی، بی خوابی، درد کلیه و  برای انواع دیابت مفید است.

 این گیاه به صورت جوی پشته ای در شرایط گلخانه ای کشت می شود .

هم چنین دانشمندان موفق به کشف مایعی در برگ های این گیاه شده اند که آب مورد نیاز برای زنده ماندن مجروحانی که خون زیادی را از دست داده اند تامین می کند.

 

نوشته شده در چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1390| ساعت 18:12| توسط هادی عارف مقدم| |

آیزن پلاس ( قرص آهن ) Eisen Plus

ترکیبات :

·        آهن ( Eisen ) : با ملح فورمارات به منظور تحمل گوارشی مناسب تر

·        اسید فولیک : کمک به جبران کم خونی ناشی از سوء تغذیه

·        ویتامین C : افزایش جذب آهن دریافتی

·        ویتامین B6 : کنترل حالت تهوع و تحریکات گوارشی ناشی از مصرف آهن

·        ویتامین B12 : کمک به افزایش کارایی آهن و اسید فولیک در خون سازی

آهن ( Iron )

یکی از عناصری است که در بافتهای بدن نقش کلیدی بر عهده دارد . قسمت اعظم آهن در مولکول هموگلوبین گلوبولهای قرمز قرار دارد . اغلب مردم بویژه زنان و کودکان ذخیره کمی از آهن دارند . در نیمه دوم بارداری که جنین به آهن مادر نیاز بیشتری دارد ، نیاز مادر به آهن بیشتر است . در دوران بارداری بطور معمول مقداری از آهن از دست میرود و باید جایگزین شود . در مطالعات انجام شده مشاهده گردیده است که در طول دوران بارداری 1030-420 میلیگرم آهن از دست میرود ، به همین خاطر 2.5-1 میلیگرم در روز به نیازهای مادر اضافه خواهد شد. در دوران رشد ، بدلیل افزایش حجم خون و بالا رفتن هموگلوبین و بافتهایی که به آنزیمهای آهن دار نیاز دارند ، بدن به آهن بیشتری احتیاج پیدا میکند . کودکان و نوجوانان در سنین رشد آهن را تا دو برابر افراد بالغ جذب میکنند . وجود ویتامین C همراه با آهن باعث افزایش جذب آهن دریافتی میشود .

کمبود آهن :

باعث کاهش غلظت خون هموگلوبین خون و در نتیجه موجب کم خونی میشود . رنگ پریدگی ، خستگی ، تپش قلب ، تنگی نفس ، گر گرفتگی های شبانه ، ضعیف شدن عظلات مخطط ، سر درد ، سرگیجه ، گر گرفتگی عظلات ، ریزش موی سر و افزایش حساستهای پوستی از علایم کم خونی به شمار میرود.

اسید فولیک و ویتامین های گروه B :

اسید فولیک یکی از ویتامین های گروه B محسوب میشود که کمبود آن یکی از دلایل بروز کم خونیهای ناشی از سوء تغذیه میباشد . اسید فولیک برای تشکیل و تکامل سلولهای سفید و قرمز خونی در مغز استخوان ضروری است . این ماده به همراه ویتامین های  گروه B در واکنشهایی که برای سنتز DNA در بدن لازم است ، نقش دارند و بواسطه نقشی که این ویتامین در بیوسنتز DNA و RNA دارد ، بروز کمبود آن روند تکثیر سلولی را کند میکند که این کاهش در سلولهایی که شدت تکثیر سلولی در آنها بالا است محسوس تر میباشد . از جمله این سلولها میتوان به سلولهای قرمز خونی اشاره کرد . کمبود این ویتامین ضایعات پوستی و کاهش رشد را در پی خواهد داشت .

روش مصرف :

روزانه همراه غذا یا مطابق دستور پزشک

ترکیبات

مقدار دزهر قرص

تامین نیاز روزانه بدن

مقدار در هر 100 گرم

آهن

20 میلیگرم

143 %

3.48 گرم

ویتامین C

190 میلیگرم

300 %

33.04 گرم

اسید فولیک

200 میکروگرم

100 %

0.035 گرم

ویتامین B6

5.7 میلیگرم

285 %

1.0 گرم

  ویتامین B12

3.0 میکروگرم

300 %

0.5 گرم

 

 

 

 
 

قرص آیرونرم ironorm

 

موارد مصرف :


ترکيب آهن خوراکي، ضد کم خوني

مشخصه ها :


حاوي اسيد فوليک: پيش از بارداري و در هنگام بارداري، محافظتي در برابر نواقص لوله عصبي بوجود مي آورد
مکمل غذايي در زمان تلاش براي باردار شدن
مکمل غذايي در طول دوران بارداري
درمان کمبودهاي آهن و ويتامين

نحوه مصرف :


مصرف همزمان املاح آهن با تخم مرغ، شير، چاي، قهوه، نان سبوس دار و غلات، جذب آهن را بشدت کاهش مي دهد. مصرف مکمل هاي آهن دار همراه غذا ممکن است جذب آهن را تا يک سوم کاهش دهد لذا مصرف آهن در فواصل بين غذاها (2 ساعت بعد از غذا) همراه با آب و آبميوه (نه شير يا شربت معده) توصيه مي شود. روزي 1 عدد طبق دستور بالا

شرایط نگهداری :


در جاي خشک و خنک و دور از دسترس اطفال نگهداري شود

ترکیبات (در 1 کپسول) :

 

نام

مقدار

نیاز روزانه

آهن

55 mg

*

فوليک اسيد

900 mcg

*

ويتامين B1 (تيامين)

1 mg

*

ويتامين B2 (ريبو فلاوين)

2 mg

*

ويتامين C (آسکوربيک اسيد)

15 mg

*

ويتامين B3 (نياسين)

10 mg

*


* : نیاز مصرف روزانه از طرف شرکت سازنده مشخص نشده است
** : مقدار به کار رفته از طرف شرکت سازنده مشخص نشده است

موارد منع مصرف :


3 ماهه اول بارداري
کم خوني هاي مستقل از آهن (آنمي همولتيک)
زخم هاي گوارشي
بيماري کرون و کوليت اولسراتيو
کودکان زير 6 سال

توضیحات :


اين فرآورده صرفا مکمل رژيمي - غذايي بوده، جهت تشخيص، درمان و پيشگيري از بيماري نمي باشد.

 

 


 
نوشته شده در جمعه دوازدهم اسفند 1390| ساعت 14:57| توسط هادی عارف مقدم| |قالب رايگان وبلاگ پيچك دات نت